Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Warszawy

ul Lipowa 11

Tel.: (22) 292 11 20

Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa

Powstanie tej organizacji ma związek z istnieniem Zarządu Kolonii Rzemieślniczej budowy Domów w Ołtarzewie (zob.) Kolonii Ołtarzew.
W 1912 roku zajęto się sprawą uregulowań finansowych niektórych udziałów.
Zarząd stwierdził, że na skutek opieszałości w spłacaniu należności Zarządowi
jak i kancelarii hrabiego Maurycego Zamoyskiego tenże zarząd nie może zająć się sprawami wewnętrznymi Kolonii.
W1913 roku koloniści uzyskali nowy statut i przemianowanie z "Koloni"
Rzemieślniczej ...." na Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa. Założycielami Towarzystwa byli właściciele działek budowlanych zamieszkali w Warszawie- Maurycy Zamoyski, Franciszek Tokarski, Julian Michniewicz, Konstanty Józef Wyrębowski. Ignacy Makowski.
Stowarzyszenie zostało zrejestrowane z mocy decyzji Warszawskiej Komisji Gubernialnej do spraw stowarzyszeń 31 maja 1913 roku pod numerem 369.
Statut Towarzystwa w języku rosyjskim i polskim.

Po wybuchu I wojny światowej ( sierpień 1914 r. ) działalność towarzystwa została oficjalnie zawieszona. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości towarzystwo zostało zalegalizowane i 20 lipca 1920 roku wpisane do rejestru stowarzyszeń i związków pod numerem 35. Wszystkie sprawy związane z działalnością towarzystwa załatwiane były na walnych zebraniach.
W czasie II wojny światowej działalność TMO została zawieszona.
Ostatnie Walne Zebranie przed wojną odbyło się 31 V 1939 rok. Na obecnym terenie XX. Pallotynów znajdował się dom ludowy, sale do zabaw oraz budynki gospodarcze. Wszystkie te zabudowania zostały zniszczone na początku wojny przez okupanta. Można powiedzieć, że zasługą członków Towarzystwa jest to, że uratowali park przed zagładą, bo ludzie próbowali w czasie wojny wycinać dzrzewo na opał. Z ramienia okupanta kontrolę nad mieniem TMO sprawował Karol Wild.
Mieszkańcy byli zadowoleni z działalności TMO, jednak doszukiwano się działalności Towarzystwa przekręctw, malwersacji. Wobec takiej sytuacji doszło do tego, że w latach 1970/80 działalność czynna Towarzystwa zamarła. Dopiero około roku 1994 grupa młodych ludzi przejęła udział w Zarządzie postanawiając uporządkować sprawy organizacyjne jak i majątkowe Towarzystwa. Rozpoczęto remont siedziby ( ul. Mazowiecka 13 ). Wartość TMO leży gruntach, ale tychże nie można sprzedać. Ołtarzewski park należy do TMO, ale ono nie ma pieniędzy na oczyszczenie parku i stawów187 .

- W 1920r. Podjęto uchwałę w sprawie wytyczenia granic działek i ustalenia nazw ulic.
- W 1926r. Postanowiono zawiązać Spółkę Wodną meliorować grunty Ołtarzewa,
również w 1926r. podjęto starania o tymczasowe urządzenie kaplicy w pałacu. Postanowiono, że honorowym członkiem T.M.O. zostanie hr. Zamoyski.
Postanowiono wprowadzić karty wstępu do parku, aby zapobiec dewastacji.
- W 1932r. omawiano projekt parafii Ołtarzewie.
- W 1936r. wydzielono 5 działek na rzecz Kurii Biskupiej w Warszawie. Starano się o otwarcie przystanku kolejowego.
W 1938r. Majątek T.M.O. został oszacowany na 141160zł. Dochody pochodziły głownie z: gospodarstwa rolnego za dzierżawę, za wynajem mieszkania, sprzedaż siana, sprzedaż drzewek owocowych, z zabaw tanecznych, wynajmu łódek.
Na początku wojny 1939r. Armia wroga spaliła wszystkie budynki będące w posiadaniu T.M.O.
W latach 1940-42 zebrania Zarządu były konspiracyjne.
W1946r. Odbyło się pierwsze Wolne Zebranie Członków T.M.O. po wojnie.
Towarzystwo Miłośników Ołtarzewa przekazało na rzecz wydziału oświaty działkę i uzyskano zatwierdzenie prawa budowy szkoły w czasie, kiedy była wydana uchwała państwa o budowie " Tysiąca szkół na tysiąclecie Polski ".
Komitet Budowy Szkoły w Ołtarzewie został uznany jako pierwsza budowa w województwie warszawskim.

Od 1925r. W Zarządzie Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa pracowali:

Zarząd Komisja Rewizyjna
1. Jan Dobek